0/03/12 0 دیدگاه حسن

کامبیز عباسی رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در گفتگو با خبرنگار ایانا، در رابطه بااقدامات این مرکز در سال رونق تولید اظهار کرد: یکی از فاکتورهای مهم در رونق تولید این است که ما بتوانیم از منابع و عوامل تولید حداکثر بهره‌وری را داشته باشیم. یکی از فاکتورهای مهم در افزایش بهره‌وری توسعه مکانیزاسیون است.

وی افزود: می‌توان گفت توسعه مکانیزاسیون از ارکان اصلی رونق تولید محصولات کشاورزی است، بنابراین یکی از مؤلفه‌های اثرگذار بر رونق تولید توجه ویژه به این بخش است.

عباسی با اشاره به میزان تسهیلات جذب شده از سال 92 تا کنون تصریح کرد: از ابتدای دولت تدبیر و امید تا به امروز 8200 میلیارد تومان در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی سرمایه‌گذاری انجام‌شده که بیش از 6 هزار میلیارد تومان از این سرمایه‌گذاری تسهیلات بانکی، 20 درصد آورده شخصی کشاورزان و حدود 12 درصد هم خریدهای نقدی است.

وی افزود: این میزان سرمایه‌گذاری یک اتفاق نادر در بخش کشاورزی کشور است و این کالای سرمایه‌ای و اثرگذار، در عرصه تولید نفوذ بالایی را داشته است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با اشاره به عدم توقف توسعه مکانیزاسیون از زمان اعمال تحریم تا کنون اذعان داشت: در ایام تحریم هم علی‌رغم تمام محدودیت‌ها روند توسعه مکانیزاسیون متوقف نشد و سال 98 که در شرایط بسیار سخت تحریم قرار گرفتیم تا امروز بیش از 300 میلیارد تومان تسهیلات از محل خط اعتباری شماره 7 مکانیزاسیون کشاورزی کشور جذب‌شده است.

وی افزود: روند نوسان قیمت در ماشین‌های کشاورزی به‌مراتب از سایر بخش‌ها کنترل‌شده تر بوده و کارخانه‌ها، تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان توانستند با کمترین نوسان ماشین‌ها را به دست کشاورزان برسانند.

عباسی ادامه داد: از ابتدای دولت یازدهم تاکنون حدود 20 هزار دستگاه بذرکار در اختیار کشاورزان قرارگرفته و تعداد دستگاه‌های بذرکار موجود در انبار مرکز مکانیزاسیون در حال حاضر به 50 هزار دستگاه رسیده است.

وی تاکید کرد: یکی از عوامل و فاکتور‌های مهم در خوداتکایی محصولات کشاورزی به‌ویژه در حوزه گندم  استفاده از ماشین‌آلات مکانیزه بوده و بخش عمده آن حاصل کشت مکانیزه است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با اشاره به تاثیر توسعه مکانیزاسیون بر کاهش ضایعات کشاورزی اذعان کرد: کاهش ضایعات کشاورزی با استفاده از مکانیزاسیون رقم خورده است و میزان ضایعات برداشت غلات به محدوده کمتر از 4 درصد رسیده که در سنوات گذشته کم نظیر بوده است.

وی افزود: از ابتدای سال 92 تاکنون بیش از 120هزار دستگاه تراکتور، حدود 3 هزار و 400 دستگاه کمباین برداشت غلات، بیش از 6 هزار و 700 دستگاه کمباین برداشت برنج، بیش از 3 هزار و 100 کمباین نشاکار در اختیار کشاورزان قرارگرفته است.

عباسی ادامه داد: طی 6 سال گذشته، ناوگان مکانیزاسیون کشاورزی کشور به‌صورت میانگین بین 40 تا 50 درصد نوسازی شده است.

وی با اشاره به استفاده از پهپادهای سم‌پاشی خاطرنشان کرد: در حوزه عملیات سم‌پاشی کشور ما توانستیم تکنیک‌های سم‌پاشی نوین را وارد عرصه کنیم. برای اولین بار توسعه پهپادهای کشاورزی در سطح وسیع در کشور مورداستفاده قرار گرفت که این پهپادها سهم خوبی را در مبارزه با آفت ملخ داشتند.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی افزود: این پهپادها ظرفیت بالایی برای حمل سم دارند و مصرف سموم را به میزان بالایی کاهش می‌دهند، در یک روز حدود 40 تا 50 هکتار را پوشش می‌دهد و سرعت کار بالایی داشته و برای سم‌پاشی مناطق صعب‌العبور هم از آن استفاده می‌شود.

وی با اشاره به میزان جذب سرمایه برای بخش مکانیزاسیون کشاورزی در سال گذشته عنوان کرد: در سال 97 و با وجود شروع تحریم‌ها، حدود 1500 میلیارد تومان تسهیلات جذب بخش مکانیزاسیون کشاورزی شد و اگر با آورده شخصی کشاورزان محاسبه شود، بیش از 2 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این حوزه اتفاق افتاد.

عباسی بیان کرد: در فنّاوری‌های نوین مانند سامانه‌های ضد تگرگ، مبارزه با سرمازدگی، مبارزه با خشک‌سالی، تکنیک‌های نوین در عملیات برداشت باغبانی، سیستم‌های تصفیه‌ آب، سیستم‌های هواده در شیلات و سیستم‌های نوین شیردوشی اتفاقات بسیار بزرگی در مکانیزاسیون رقم خورده است.

وی با اشاره به طرح پلاک گذاری ماشین‌های کشاورزی اظهار کرد: تا پیش از سال 92 کمتر از 20 هزار دستگاه کمباین و تراکتور پلاک گذاری شده بود که از زمان شروع دولت تاکنون میزان پلاک گذاری به 241هزار دستگاه رسیده است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی ادامه داد: با این پلاک گذاری صورت گرفته ما به سمت راه‌اندازی کارت سوخت برای ماشین‌های کشاورزی پلاک شده حرکت کردیم و با همکاری‌های پلیس راهور، وزارت اطلاعات و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی کارت سوخت را به‌صورت پایلوت در سه استان تهران، سمنان و کهکیلویه و بویراحمد بر روی کارت‌بانکی تعبیه کردیم تا تراکتور و کمباین‌های پلاک‌دار بتوانند با استفاده از کارت سوخت سوخت‌گیری کنند.

وی افزود: با این اقدام یک تراکتوردار و کمباین دار هم می‌تواند مانند صاحبان خودروهای دیگر باکارت سوخت خود سوخت‌گیری کرده و سوخت آن بر روی کارت ذخیره و نظام‌مند شود. این عملیات در این سه استان از تیرماه شروع‌شده و ادامه خواهد داشت.

عباسی در رابطه با طرح جایگزینی ماشین‌آلات فرسوده گفت: طرح جایگزینی ماشین‌های فرسوده هم از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است و ما طی نشستی که با شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت داشتیم تصمیم گرفتیم در شرایطی که ماشین‌ها پلاک گذاری شده و کارت سوخت هم دریافت می‌کنند،‌ ماشین‌های فرسوده را هم از محل صرفه‌جویی سوخت این ماشین‌ها و با مشوق‌های در نظر گرفته‌شده جایگزین کنیم که این طرح هم در این سه استان شروع می‌شود.

وی تشریح کرد: در این جلسه توافق شد در قالب یک تفاهم‌نامه با بانک کشاورزی پیش برویم و نحوه آن به‌گونه‌ای باشد که ما بتوانیم از محل صرفه‌جویی سوخت تراکتورهای فرسوده که با تراکتور نو جایگزین می‌شوند، بخشی را به‌عنوان مشوق به کشاورز بدهیم و کشاورز با این مشوق و تسهیلاتی که در اختیارش قرار می‌دهیم، یک کمباین و تراکتور نو خریداری کند که هم به نفع کشور است و مصرف سوخت کاهش پیدا می‌کند و هم باعث می‌شود عملیات کشاورزی بهبود پیدا می‌کند که این اتفاق هم در هفته گذشت شروع‌شده است.

برچسب ها: , , ,

نظرات

دیدگاه خود را بیان کنید